Eräästä talosta löydetään kuoliaaksi kidutettu mies. Talosta on etsitty jotakin, mutta mitä? William Wisting saa tapauksen tutkittavakseen kollegoineen. Helpolta tutkinta ei vaikuta, sillä uhrilla ei tunnu olevan juuri mitään. Miksi hän on siis joutunut kokemaan sellaisia hirveyksiä?
"Nauru ja juttelu hiljenivät kun William Wisting tuli huoneeseen ja istui pitkän pöydän päähän. Hän mietti miten oli saavuttanut arvovallan, joka sai kaikki kiinnittämään huomionsa häneen heti kun hän astui huoneeseen."s.65
Avaintodistaja aloittaa Wisting -dekkarisarjan.
Kirja aloittaa oikein näppärästi sarjan, jonka pariin varmasti palaan.
Nopealukuinen tarina tempaisee heti mukaansa. Wistingin matkassa tehdään ahkerasti poliisityötä, tutustutaan hänen lähimpiin kollegoihinsa ja hitusen hänen arkielämäänsäkin. Mielipiteineen ja ajatuksineen Wisting ei tämän ensimmäisen osan perusteella kyllä voita minua puolelleen, mutta kirjan henkilöhhamona kelpuutan hänet silti mukavan erilaiseksi päähenkilöksi.
Rikosjuoni on aika raaka ja monivaiheinen, poliisityötä tehdään huolella ja tapaukseen paneudutaan kunnolla. Ensimmäistä kertaa minulle kävi dekkarin kanssa niin, että näin kirjan alkumetreillä johtolangan, joka oli minun mielestäni aivan todella selvä, mutta poliisit eivät noteeranneet asiaa mitenkään. Pian tuli uutta vihjettä, ja siinä vaiheessa teki jo mieli kiivetä kirjan sivuille tekemään Wistingin työ hänen puolestaan. Olisi toki tullut melkoisesti lyhyempi kirja, jos poliisit olisivat sen siinä vaiheessa ratkaisseet. Vihjeet eivät siis paljastaneet lukijalle syyllistä, joten siinä mielessä jännitys pysyi yllä koko kirjan.
Avaintodistaja, (Nøkkelvitnet, 2004)
Otava, 2022
Suom. Päivi Kivelä
s.255

Ei kommentteja:
Lähetä kommentti